Greenpeace prišiel so šokujúcim zistením o čokoláde Milka. Táto obľúbená pochúťka obsahuje obrovské množstvo kontroverznej látky. Nebezpečná môže byť najmä pre deti, ktoré jej zjedia viac ako by mali. 

Kto by nemal rád tú sladkú pochúťku s názvom čokoláda. Áno, všetci jej raz za čas prepadneme a zhrešíme väčším množstvom ako by sme mali. Milujú ju nielen deti, ale aj dospelí. Najznámejšou je Milka, ktorá je veľmi obľúbená aj pre jej nekonečné množstvo príchutí. Nové zistenia však priniesli informácie o tom, že čokoláda, ktorej maskotom je fialová kravička, obsahuje kontroverzné látky.

So zisteniami prišla spoločnosť Greenpeace, ktorá sa v Rakúsku rozhodla preveriť najznámejšie a najobľúbenejšie potraviny spotrebiteľov. Test neobišiel ani legendárnu Milku, v ktorej boli zistené látky, ktoré by tam byť nemali. Analýze sa nevyhlo ďalších 11 potravín, pričom v 9 z nich bol objavený vysoký obsah palmového oleja. Medzi ne patrí aj známa Nutella, polievky Knorr a Maggi, margarín Rama a kakaové polevy Dr. Oetkera.

Dôvodom testovania bolo zistenie, či sa v týchto potravinách nenachádzajú kontroverzné látky 3-MPCD estery a glycidyl estery. Obe tieto látky vznikajú počas spracovávania rastlinných olejov pri vysokých teplotách.

Problémom v obsahu produktov je množstvo týchto látok, ktoré môžu byť pre človeka nebezpečné. Európsky úrad pre bezpečnosť potravín odporúča prijať jednému človeku denne maximálne 0,8 mikrogramu týchto esterov na kilogram hmotnosti človeka. Šokujúce zistenie prišlo v prípade čokolády Milky, v ktorej sa objavilo najväčšie množstvo tejto látky.

Aby sme si to vedeli predstaviť na reálnom príklade, malé 13,5 kilogramové dieťa by malo mať povolený limit na prijatie tejto dávky len 11 gramov denne. Toto množstvo predstavuje menej ako dva kúsky spomínanej čokolády Milka. Ako ale sami dobre vieme, množstvo detí má rado sladké a rodičia ich len málokedy krotia. Organizácia preto po tomto teste očakáva, že Európska únia schváli na základe zákona limity, ktoré stanovia maximálny obsah tejto látky v potravinách.

Zdroj: slovenskydennik.sk | Foto: Facebook/Čokoláda Milka