Všetci poznáme situáciu, keď sa ponáhľame za povinnosťami, na stretnutie či schôdzu, ktorá sa bude diať na opačnom konci mesta. Ako naschváľ nám nejde naštartovať auto, skúsime teda MHD-čky. Po nádejnom prezretí liniek zistíme, že náš autobus ide až o hodinu. Čo spravíte? Predsa využijete nový interaktívny projekt Zelený bicykel.

Autormi projektu sú bratia Mirety a Jaroslav Dianovci. Hlavná motivácia, prečo sa rozhodli spustiť program Zelený bicykel je prostá a v súčasnosti aktuálna, ochrániť planétu Zem a nabádať ľudí, aby venovali väčší priestor pohybovému transportu z miesta na miesto. Prievidza je okrem toho malé mesto, takže z jedného konca na druhý sa dostanete prostredníctvom dvoch kolies za relatívne krátky čas.

Ako program funguje?

Po celej Prievidzi sa nachádzajú desiatky stojanov so zelenými bicyklami. Je potrebné sa prihlásiť pomocou mobilu do webovej aplikácie a na mapke nájdete stojany s voľnými kusmi. Presuňte sa na dané miesto a vyžiadajte odblokovanie bicykla. Následne vám systém ponúkne jeden, ktorý je označený číselným kódom. Je dôležité skontrolovať si stav bicykla a potvrdiť odomknutie. A jazda môže začať! Predtým si ešte vyberte zo zoznamu stojanov, do ktorých dopravný prostriedok vrátite a uzamknite ho kódom, vygenerovaný systémom.

Bicykel Prievidza

Cenníky sú rôzne, záleží, na aký čas budete bicykel potrebovať. Pokiaľ sa potrebujete rýchlo posunúť z bodu A do bodu B, za pol hodinu zaplatíte 0,49 eur. Ak plánujete bicykel používať viackrát do mesiaca, je potrebné si založiť účet na stránke www.zelenybicykel.sk, ktorý vás bude stáť 4,90 eur.

Nápad je jednoduchý, no zato kreatívny a prosperujúci spoločnosti. Ktovie, možno jedného dňa bude doprava prostredníctvom bicyklov v Prievidzi tak frekventovaná ako v Holandsku!

Zdroj: www.zelenybicykel.sk | Foto: Autor