Slovákov čakajú zmeny v zdravotníctve. Za neopodstatnenú návštevu pohotovosti si po novom zaplatia poplatok až 10 eur. Vyhnú sa mu ale všetci pacienti, ktorí budú urgentnú lekársku pomoc naozaj potrebovať. 

Pripravte sa na nové poplatky, ktoré nás čakajú v zdravotníctve. Po novom si tak na pohotovosti od nás budú môcť vypýtať nie dve eurá, ale rovno desať eur. Zvýšenie týchto poplatkov sa bude týkať pacientov, ktorí sa rozhodnú navštíviť pohotovosť s kašľom či nádchou. Zvyšovať sa bude aj druhý poplatok a to na ambulantnej pohotovosti, ktorý sa ale zvýši len minimálne, a to o 1 cent. Po novom si tam tak nezaplatíme 1,99 eura, ale rovné dve eurá.

So zvyšovaním tohto poplatku počíta novela zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorú len nedávno schválil parlament. Táto právna norma by mala nadobudnúť platnosť od novembra tohto roka, no ešte stále ju nemusí podpísať prezident. Cieľom zvyšovania týchto poplatkov, a to najmä na pohotovostiach, má byť odrádzanie pacientov, ktorí pravidelne zneužívajú systém a na pohotovostiach vyhľadávajú pomoc, ktorú im dokáže poskytnúť aj ich všeobecný lekár. Poplatku sa vyhnú osoby, ktoré budú potrebovať neodkladnú zdravotnú starostlivosť a budú mať na ňu oprávnený dôvod. Ak však niekto príde na pohotovosť s kašľom alebo nádchou, lekár si od neho vypýta nový poplatok vo výške desať eur.

Poplatku sa taktiež vyhnú pacienti s čerstvými úrazmi alebo ľudia, ktorým je potrebné venovať zdravotnú starostlivosť viac ako dve hodiny. Na ambulantnej pohotovosti sa poplatku vyhnú ľudia, ktorí sú bezprostredne po úraze alebo ich museli kvôli ich stavu hospitalizovať. Poplatok ale budú musieť zaplatiť ľudia, ktorí budú pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky.

Rezort zdravotníctva tiež upozorňuje ľudí, že majú nárok na absolvovanie preventívnej prehliadky u všeobecného lekára, stomatológa, gynekológa, pôrodníka, urológa a gastroenterológa. Všetky tieto prehliadky sú hradené z verejného zdravotného poistenia, preto by ich ľudia nemali zanedbávať.

Zdroj: slovenskydennik.sk | Foto: Pixabay.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk