Na tiesňovú linku polície oznámil 55-ročný Martin z Uherského Hradišťa, že pri terénnych úpravách na dvore svojej rekreačnej chalupy v Moravskom Lieskovom našiel starú muníciu. 

Do príchodu pyrotechnika z Krajského riaditeľstva PZ z Trenčína miesto nálezu zabezpečovala hliadka Obvodného oddelenia z Nového Mesta nad Váhom.

Na mieste sa nachádzala nábojová schránka , ktorá obsahovala nábojový pás do guľometu s nábojmi kalibru 7,92 Mausser nemeckej výroby pochádzajúce z obdobia II. sv. vojny. Takto kompletované schránky s nábojmi sa používali do nemeckých guľometov MG 34 alebo MG 42. Náboje boli mierne skorodované a bolo ich asi 3,5 kg. Pomocou detektora kovov pyrotechnik prehľadal širšie okolie nálezu, ale ďalšia munícia už nájdená nebola.

Vzhľadom na možný výskyt munície v danej lokalite pyrotechnik oznamovateľa poučil, ako postupovať v prípade ďalšieho nálezu alebo pri náleze neznámeho podozrivého predmetu.  Náboje zaistil a previezol do skladu zaistenej munície, kde budú neskôr  prevezené na likvidáciu spolu s ďalšou zaistenou muníciou

Aj viac ako  70 rokov od skončenia II. svetovej vojny je pomerne často nachádzaná rôzna munícia, ktorá pochádza z tohto obdobia a veľakrát je  schopná zraniť, či v horšom prípade usmrtiť!  Polícia upozorňuje nálezcov munície, aby ju ponechali na mieste nálezu, nemanipulovali s ňou, nakoľko môže byť schopná výbuchu. Ihneď po náleze akejkoľvek munície kontaktujte policajnú linku 158.

Zdroj: PZ SR | Foto: wikipedia.org

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.