Colníkom v Nitrianskom kraji sa podarilo zadržať veľké množstvo nelegálnych cigariet u viacerých ľudí. Polícia varuje pred kúpou týchto výrobkov, ktoré sú prezentované známymi značkami, no ide o nelegálny obchod. 

Od augusta zaznamenali nitrianski colníci viaceré prípady nelegálnej držby a predaja cigariet známych značiek. Doteraz sa im podarilo zachytiť 440 spotrebiteľských balení, čo predstavuje  viac než 8 000 kusov cigariet. Tie budú zničené colným dohľadom, pretože boli zabezpečené pri nelegálnom pouličnom predaji.

Väčšina prípadov tohto porušenia zákona bola v obci Komárno, no k porušeniam došlo aj v obci Iža. V dvoch prípadoch bolo porušenie zákona zistené pri kontrole v prevádzkach daňových subjektov v Komárne a v Šahách. Fyzické osoby a daňové subjekty, ktorým boli cigarety zabezpečené, nevedeli preukázať pôvod a spôsob nadobudnutia týchto výrobkov. Cigarety taktiež neboli označené kontrolnou známkou v súlade so zákonom o spotrebnej dani z tabakových výrobkov. V piatich prípadoch boli udelené pokuty vo výške 831 eur, v ostatných prípadoch stále prebiehajú konania.

Colný úrad Nitra upozorňuje, že pred zakúpením takéhoto tovaru je potrebné si dôkladne zvážiť, či sa oplatí takýmto predajcom dôverovať. Neodporúča taktiež kupovať tovar pochybnej kvality, navyše taký, ktorý nie je zároveň označený kontrolnou známkou, a to aj napriek tomu, že pouliční predajcovia ponúkajú na predaj prevažne veľmi známe značky cigariet (Marlboro, Compliment Violet a pod.). V takýchto prípadoch je však vysoko pravdepodobné, že cigarety boli vyrobené bez splnenia požiadaviek na obmedzenie dechtu alebo iných škodlivých zložiek, ktoré môžu spôsobovať vážne poškodenie zdravia spotrebiteľov.

Zdroj/Foto: financnasprava.sk, pixabay ilustračná

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.