Na Slovensku sa objavili kontaminované vajcia z Holandska. Inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy momentálne preverujú, v ktorých prevádzkach sa vajcia nachádzajú.

Vajcia kontaminované pesticídom fipronil, ktoré pochádzajú z Holandska, sú už aj na Slovensku. Inšpektori ich objavili vo veľkosklade pre gastronomické zariadenia vo Vrbovom. Konkrétne išlo o nájdenie 21 balení, pričom niektoré vajcia boli uvarené a ošúpané. Na Slovensko sa tieto vajcia dostali cez viacero krajín.

Keďže neboli vajcia nájdené v konkrétnej prevádzke ale vo veľkosklade, nachádzať sa na Slovensku môžu vo viacerých stravovacích prevádzkach. Kontaminované vajcia boli vyvezené z Holandska do firiem v Nemecku, kde boli následne spracované a odtiaľ putovali do firmy v Rakúsku. Z toho miesta už išli vajcia k nám na Slovensko, konkrétne do veľkoskladu vo Vrbovom.

Podľa slov ministerky Gabriely Matečnej sa v tomto prípade potvrdilo, že čerstvosť je veľmi dôležité kritérium, ktoré by sa nemalo nikdy a nikde prehliadať. Pri výrobkoch je dôležitá ich kvalita a pri týchto vajciach a hlbokomrazenom kuracom mäse z Brazílie je kvalita nedostačujúca. Ministerka tiež vyzýva slovenských spotrebiteľov, aby sa na pôvod potravín, ktoré konzumujú pýtali nielen v obchodoch, ale aj v reštauráciách a hoteloch.

Slovenskí veterinárni inšpektori momentálne zisťujú nielen to, do ktorých prevádzok sa vajcia dostali, ale aj dodržiavanie procesu sťahovania týchto vajec. O celej veci bol informovaný už aj Úrad verejného zdravotníctva. Informácie o týchto vajciach dostalo Slovensko od kontrolórov v Nemecku, Belgicku, Spojenom kráľovstve, Švajčiarsku a Francúzsku, ktorí našli pesticíd pri laboratórnom kontrolovaní v ich krajine.

Dôvodom kontaminácie vajec je používanie nepovolenej látky, ktorá je v prostriedku na ošetrovanie sliepok proti parazitom. Tento prípravok je síce bezpečný a schválený, no výrobca do neho nelegálne pridával látku fipronil. Kontaminovanými nie sú všetky dovážané vajcia, no kontroly stále prebiehajú. Analyzované sú aj iné prípravky, ktoré sa na dotknutých farmách používajú. Pesticíd fipronil zistili zatiaľ aj v doplnku krmiva s názvom Copper Boost.

Zdroj: tvnoviny.sk | Foto: Pixabay.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk