Druhý dôchodkový pilier, v ktorom si na dôchodok sporia státisíce Slovákov, čaká veľká zmena, ktorá je viac než pozitívna. Slováci si tak budú odkladať mesačne viac peňazí ako doteraz, čo im zaručí vyšší dôchodok. Nezanedbajte však ani výber fondov, zlé rozhodnutie vás môže stáť tisíce eur. 

Nebojte sa, zmena v druhom pilieri neznamená, že si odteraz budete musieť na dôchodok sporiť z vlastného vrecka. Spôsob odkladania peňazí zostáva rovnaký, meniť sa bude len výška príspevkov, ktoré odvádzate z hrubej mzdy. Minulý rok sa tento príspevok zvýšil zo štyroch percent na 4,5 percenta, no vláda chce ľuďom dať viac a percentá zvýšiť. Po novom sa tak výška príspevkov bude zvyšovať až do roku 2024, kedy dosiahne šesť percent.

V praxi to pre vás znamená, že vám štát na váš účet v druhom pilieri pošle viac peňazí ako doteraz, čo samozrejme pozitívne ovplyvní výšku vášho dôchodku z druhého piliera. Výška príspevku však nie je jediné, čo dokáže ovplyvniť vašu nasporenú sumu. Dôležitým je aj dôchodkový fond, ktorý máte v druhom pilieri zvolený. Ak máte vybratý ten, ktorý zarába menej, môžete prísť o pekný balík peňazí. Zarážajúcou je štatistika, že dnes až 80 percent Slovákov má svoje úspory druhého piliera vo fondoch, ktoré skoro vôbec nezarábajú a tým sa pripravujú o peknú čiastku na dôchodok.

Ak chcete z tohto investovania dostať čo najviac, jednoznačne by ste mali mať zvolený indexový dôchodkový fond, ktorý zarába najviac. Nemusíte sa však báť. S približovaním sa k vášmu dôchodku sa vám fondy automaticky presúvajú z dynamických investícií do konzervatívnych, čo je zárukou toho, že vaše peniaze sú garantované. Množstvo Slovákov sa nad výberom fondu ani nepozastavuje, no je to ich veľká škoda. Ak by si mladý muž sporil celý život v indexovom fonde, ktorý je najziskovejší, jeho dôchodok len z druhého piliera by bol približne 390 eur. Ak si ale na fond nedá pozor a bude mať zvolený menej ziskový fond, jeho dôchodok by bol nižší asi o 60 eur mesačne.

V celkovom sumáre sa tak mladý človek za život pripraví o 12-tisíc eur, ktoré by dostal v rámci dôchodku. Slováci by sa preto mali zaujímať o to, aký fond majú zvolený, pretože to dokáže výrazne ovplyvniť ich životnú úroveň počas dôchodku. S výberom fondu vám najlepšie poradia odborníci z praxe, pre ktorých je tento prehľad hračkou, preto nestrácajte čas hľadaním najlepšieho riešenia sami.

Zdroj: tvnoviny.sk | Foto: freepik

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.