Zdá sa, že dokument o stave slovenského pôrodníctva a správaní sa zdravotného personálu nenechal kompetentných chladnými a prinášajú zmeny, ktoré by mohli situáciu na Slovensku čoskoro zmeniť. Bude to však stačiť na to, aby sa ženy v pôrodnici cítili lepšie?

Ministerstvo zdravotníctva informuje o možných zmenách, ktoré by chcel minister Tomáš Drucker čoskoro zaviesť. Tie by sa mali konkrétne týkať poplatkov za epidurálky, výber pôrodníka a prítomnosti otca pri pôrode, ktoré by sa mali zrušiť. Ministerstvo týmto krokom síce príde ročne o dva milióny eur, no chce tým uľahčiť situáciu rodičkám a odbremeniť ich od finančných povinností spojených s touto životnou udalosťou.

Zavedenie zmien do praxe je naplánované na začiatok roka 2018 vo všetkých štátnych nemocniciach. Tento rok by mal byť prelomový aj pri recertifikácii Baby Friendly nemocníc, ktoré kladú dôraz na blízky kontakt matky s dieťaťom.

Verejná diskusia a kritika sa na Slovensku rozprúdila v októbri, kedy sa zverejnil dokument režisérky Zuzany Límovej “Medzi nami”, ktorý poukázal na nedôstojné podmienky rodičiek a zlý prístup personálu k nim. Minister Drucker chce situáciu v našom zdravotníctve zmeniť aj novinkami, ktoré sa v pôrodníctve plánujú. To, či sa mu to všetko podarí zrealizovať tak ako chce, však uvidíme až počas roka 2018.

Zdroj: tvnoviny.sk | Foto: freepik, pixabay