Vinohradníci zo Slovenska, ale aj Čiech sa zišli už na 18. ročníku súťaže v reze viniča hroznorodého. Súťaž sa konala vo vinohradoch vinárstva VINIDI v Bábe a jej účastníkmi sú pravidelne aj Nitrania. Veď práve v našom meste sídli Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU, ktorá vzdeláva mladých vinohradníkov a vinárov.

Na súťaži o Zlaté nožnice sa bojovalo v dvoch kategóriách, juniorskej (do 21 r.) a v kategórii profesionál. Súťažiaci mali za úlohu orezať 25 krov vinohradu odrody Cabernet Franc, založeného v roku 2010. Porota zložená zo siedmich odborníkov určila kvalitu rezu rýnsko-hessenského vedenia viniča. Spomedzi juniorských účastníkov zo Slovenska sa najlepšie umiestnil práve študent FZKI SPU v Nitre Marek Mertuš. Skončil na celkovom druhom mieste, kedy ho prekonala len Bohdana Stejskalová z Čiech.

Je potešujúce, že stále existujú mladí ľudia, ktorí majú vzťah ku krajine a chcú sa venovať poľnohospodárstvu. Pri tejto príležitosti sme Mareka aj vyspovedali, možno inšpiruje svojich rovesníkov.

Bola súťaž náročná?
Súťaž bola podľa mňa náročná. Zúčastnil som sa jej už štvrtýkrát, ale až teraz po preškolení starším spolužiakom Jakubom Mankoveckým sa mi podarilo umiestniť na 2. mieste.

Čo ťa priviedlo k štúdiu vinohradníctva alebo k záhradníctva vo všeobecnosti?
K záhradníctvu ma priviedol blízky vzťah k prírode, teda hlavne k ovocinárstvu, s ktorým sa stretávam už od malička, keďže pochádzam z ovocinárskej rodiny pestujúcej 200 hektárov ovocných kultúr.

Ako sa ti páči doterajšie štúdium na FZKI?
Štúdium na FZKI sa mi veľmi páči, je tu veľa zaujímavých predmetov a je nám tu poskytované veľké množstvo užitočných vedomostí. Keby som sa mal znovu rozhodnúť kam na školu, bez váhania by som išiel znovu sem.

Chcel by si sa záhradníctvu venovať aj v budúcom povolaní?
Určite áno.

Zdroj/Foto: Andrej Tárnik

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

Mladá a ambiciózna študentka žurnalistiky, ktorá sa zaujíma o všetko, čo sa deje okolo nej a má potrebu upozorniť na to aj svoje okolie. Miluje písanie a ak náhodou nepíše nejaký článok, rada si prečíta dobrú knihu.