Pohľad každého návštevníka, ktorý zavíta do Margecian, určite upúta hasičská zbrojnica. Mladí umelci, writeri, ju totiž celú posprejovali. Tentoraz to však nebol vandalizmus. Zbrojnicu zdobia historické hasičské motívy, ale aj autorské maľby writerov.

Vandalizmus alebo umenie?

O tom, či graffiti maľby sú umením alebo vandalizmom, sa viedlo už mnoho diskusií. Obyvatelia Margecian však jasne vyjadrili svoj postoj, keďže udalosť Graffiti Margitfalva bola už tretím pokračovaním projektu, ktorý organizuje Spišské osvetové stredisko v spolupráci s obcou Margecany. Graffiti jamy už majú v Margecanoch svoju históriu. „Tieto projekty spočívajú v tom, že sa hľadajú legálne priestory na prezentovanie subkultúry graffiti a streeet art,“ uviedol autor a koordinátor projektu Martin Hlavatý.

Grafiťáci posprejovali hasičskú zbrojnicu v Margecanoch

V prvých dvoch ročníkoch pokryli „grafiťáci“ folklórnou tematikou portály podjazdov v Margecanoch. Tento rok si zobrali na mušku hasičskú zbrojnicu, ktorú vyzdobili takisto tematicky. Dve steny sú venované hlavným symbolom hasičov. Pri vchode sa nachádza maľba sv. Floriána, patróna hasičov, v nadživotnej veľkosti. Dominantným prvkom je aj podobizeň historickej striekačky Stratílek, ktorú margeciansky dobrovoľný hasičský zbor vlastní už 85 rokov. Graffiti dopĺňajú autentické maľby margecianskeho okolia – príroda, vodná nádrž Ružín či viadukt s vlakom. Zadná stena zbrojnice bola ponechaná na voľný jam pre autorov, ktorí sa vybláznili s motívmi ohňa. Celkovo sa na maľovaní podieľalo osem writerov zo Spiša, Košíc, Levoče, Prešova či Svitu. Na bočnej stene Vás určite zaujme maľba Krtka s hadicou. Mladí hasiči z  Dobrovoľného hasičského zboru v Margecanoch si totiž hovoria Krtkovia a niektorí ich členovia majú len tri roky.

Grafiťáci posprejovali margeciansku zbrojnicu
Margecianska hasičská zbrojnica

Obyvateľov Margecian nové umenie teší

Verejnosť vníma graffiti väčšinou negatívne. Igor Petrik, starosta Margecian, si však myslí, že v Margecanoch má toto umenie už svoju tradíciu. „Mal som obavu, že ako to budú vnímať naši ľudia, ale povedal som: kreatívnosti nikdy nie je dosť. Poďme to skúsiť. A už pri prvých ročníkoch sa grafiťáci silno ujali. Naši ľudia potom reagovali, že neverili, že toto mohlo vzniknúť sprejovaním, spôsobom, ktorý viac-menej odsudzujeme. Že môže vzniknúť dielo, ktoré sa páči ľuďom v neskoršom veku. Tohto roku sme posprejovali celú hasičskú zbrojnicu a ja vidím ako ľudia reagujú na facebooku, na maili, mladí, seniori… Do dediny prichádzajú turisti, auto sa zastaví, vyjdú ľudia a fotia sa pred hasičskou zbrojnicou.“

Do dediny prichádzajú turisti, auto sa zastaví, vyjdú ľudia a fotia sa pred hasičskou zbrojnicou

Hoci zbrojnica je grafitmi vyzdobená už od októbra tohto roku, v týchto dňoch uzrel svetlo sveta aj krátky dokument z dielne Martina Krestiana, ktorý reflektuje vznik malieb na hasičskej zbrojnici v Margecanoch. Ak si chcete pozrieť ako v súčasnosti zbrojnica vyzerá, alebo ako takéto maľby vznikajú, kliknite na video nižšie:

Foto, Video: Osveta SNV Youtube