Vláda práve rozhodla o tom, či slovenskí zamestnanci dostanú príplatky za svoju odvedenú prácu a či majú nárok na 13. a 14. plat. Množstvo ľudí sa tak môže tešiť, už tento rok dostanú viac peňazí ako doteraz. 

Slovenský parlament definitívne rozhodol o tom, že slovenskí zamestnanci budú mať od 1. mája od svojho zamestnávateľa nárok na finančné benefity v podobe príplatkov. Zmena nadobudne platnosť novelou Zákonníka práce, pričom sa zamestnanci môžu tešiť na vyššie mzdy nielen počas víkendov, ale aj sviatkov či nočnej práce.

Príplatky sa budú zvyšovať v dvoch etapách, prvá bude platiť o 1. mája 2018, druhá presne o rok neskôr. V prvom roku tak čaká zamestnancov zvýhodnenie o 30 percent a v budúcnom roku o ďalších 40 percent. O niečo viac dostanú zamestnanci, ktorí vykonávajú rizikovú prácu – pre tých bude zvýšenie v prvej etape o 35 percent a v druhej dokonca až o 50 percent.

Od 1. mája tohto roku dostanú zamestnanci viac aj za víkendovú prácu, no pôvodné stopercentné navýšenie mzdy sa konať nebude. Na rokovaní sa rozhodlo, že príplatok od 1. mája 2017 stúpne na 25 percent minimálnej mzdy za hodinu a od budúceho roka to bude predstavovať 50 percent. Novinka bude platiť aj pre zamestnancov v štátnej a verejnej službe, ktorí si taktiež týmto spôsobom prilepšia.

Parlament tiež odsúhlasil 13. a 14. plat, ktorý bude poskytovaný zamestnancom s daňovo-odvodovým zvýhodnením. V Zákonníku práce tak bude zavedený inštitút 13. a 14. platu s tým, že ho budú zamestnávatelia poskytovať na dobrovoľnej báze. V konečnom dôsledku si však vďaka týmto zmenám prilepší množstvo Slovákov, ktorí dostanú za svoju prácu viac zaplatené. Prvé zvýšenie pocítia zamestnanci v máji, kedy by tieto novinky mali začať platiť.

Zdroj: tvnoviny.sk | Foto: pixabay

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.