Ľudí, ktorí cestujú alebo sa sťahujú za prácou, čakajú zmeny k lepšiemu. Štát im konečne poskytne vyššie príspevky, ktoré narástli naozaj výraznejším spôsobom. Požiadate o ne aj vy? 

Traja poslanci zo Smeru-SD Martin Glváč, Ľubomír Petrák a Ján Podmanický pripravili právnu normu navrhujúcu zvýšenie niekoľkých príspevkov, ktoré Slovákom dokážu pomôcť. Patrí medzi ne napríklad príspevok na presťahovanie sa za prácou alebo podpora mobility.

Cieľom týchto zmien je, aby mali ľudia väčší záujem cestovať za prácou aj dlhšiu vzdialenosť alebo sa kvôli zamestnaniu dokonca presťahovať. Takto si budú vedieť prilepšiť o peknú sumu peňazí. Napríklad príspevok na dochádzku za prácou bol doteraz stanovený na 135 eur, no po novom to bude už 200 eur. Posunúť sa má aj hranica na podporu mobility za prácou, a to zo súčasných 250 eur až na 400 eur. V prípade, že pôjde o manželský pár, táto hranica sa zvýši až na 600 eur.

Poslanci odhlasovali aj to, že nie je podstatné, na akom prostriedku sa ľudia do práce dostanú, ale akú vzdialenosť sú ochotní precestovať. Nebude teda záležať na tom, či človek pôjde do práce hromadnou dopravou alebo vlastným autom. Zmena sa týka tiež vzdialenosti dochádzky, a to zo 70 kilometrov na 50, čo znamená, že na príspevok bude mať nárok väčšia časť ľudí. Vdaka novele sa zavedie aj úplne nový príspevok, ktorý sa bude týkať presťahovania sa za zamestnaním. Ten má byť v maximálnej výške 4 000 eur alebo 6 000 eur, ak pôjde o manželský pár.

Vláda chce tiež zjednodušiť podmienky pre zamestnávanie ľudí z tretích krajín, čomu sa Slovensko nedokáže vyhnúť z dôvodu nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily. Zamestnávanie týchto osôb však bude mať prísne pravidlá, ktoré budú musieť zamestnávatelia dodržiavať omnoho viac ako doteraz. Ak bude chcieť niekto zamestnať cudzinca, nebude tak môcť v žiadnom prípade urobiť po tom, čo niekoho zamestnával načierno. Táto lehota zákazu bude trvať dva roky, potom bude zákaz zrušený. Povinnosťou zamestnávateľov bude tiež zabezpečiť takýmto ľudom primerané ubytovanie a doložiť ich doklady úradom.

Tieto zmeny budú stáť štát približne 2,86 milióna eur, pričom budú financované z Operačného programu Ľudské zdroje.

Zdroj: tvnoviny.sk | Foto: pixabay