Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou oslavuje v tomto roku 95. výročie od svojho vzniku. Jej ambíciou je, aby bola nielen výpožičným miestom, ale tiež priestorom pre oddych, informácie a vzdelávanie.

Jubilejný rok sa tak nesie v znamení viacerých prekvapení a vynovení. Majú byť prejavom vďaky verným návštevníkom a aj lákadlom pre nových záujemcov.

Hitom je 3D tlačiareň

Knižnica doplnila ponuku o vzdelávanie seniorov. Ľudí sociálne či zdravotne znevýhodnených postupne zasväcuje do základov počítačových zručností. Zabezpečuje aj jazykové kurzy, pripravuje stretnutia s obľúbenými spisovateľmi a zaujímavými ľuďmi. Jednoznačným tohtoročným hitom sa stala prezentácia 3D tlačiarne počas Týždňa slovenských knižníc.

Na začiatku bolo kasíno

Prvá verejná knižnica v meste vznikla nezvyčajne na pôde vtedajšieho vranovského kasína ešte v roku 1854. Zohrávalo totiž dôležitú úlohu v spoločensko-kultúrnom živote a v maďarizačnom úsilí. Po mnohých zmenách súvisiacich s historickým a politickým vývojom je v súčasnosti okrem základných funkcií aj zdrojom spoločenských aktivít obohacujúcich život v meste.

Číta sa aj na železničnej stanici i kúpalisku

Vranovská knižnica ročne registruje 4500 aktívnych čitateľov a 60 tisíc návštevníkov. Má k dispozícii takmer 70 tisíc kníh a 125 periodík. Priemerný ročný prírastok predstavoval 3200 nových kníh. Zastarané a opotrebované publikácie sa pravidelne plánovane vyraďujú. Vďaka nim môže knižnica prevádzkovať vranovskú Staničnú knižnicu a tiež letnú Knižnicu na kúpalisku.

Zdroj: autor | Foto: pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

Mikuláš G
Skúsený novinár s neutíchajúcim nadšením začiatočníka. Diplomovaný ekonóm držiaci sa hesla: "Peniaze nie sú všetko, ale skúste ich nemať". A keď už filozoficky, tak: "Pravda nie je vo hviezdach, pravda je v nás".