Niektorí Slováci neveria výsledkom hodnotenia kvality nášho zdravotníctva. Podľa nich je realita úplne inde a prieskum nie je objektívny. Aký je váš názor? Súhlasíte s hodnotením alebo nie?

Európsky rebríček kvality zdravotníctva nás poriadne prekvapil, Slovensko má podľa neho jedno z najlepších zdravotníctiev v Európskej Únii. Nájdu sa ľudia, ktorí s týmto výsledkom súhlasia, no väčšina je takých, ktorí tvrdia, že je to mimo realitu. Spomedzi všetkých európskych krajín sme dopadli na 13. mieste, pričom sme predbehli aj krajiny V4, ktorými sú Česko (17.), Maďarsko (30.) a Poľsko (29.). Rebríček Euro Health Consumer Index za rok 2017 porovnával najmä kvalitu zdravotníctva v jednotlivých krajinách. Na prvých miestach sa objavili Holandsko a Švajčiarsko, ktoré v tomto smere nemajú premožiteľa.

Prekvapivým faktom je aj to, že autori celého rebríčka dávajú Slovensko za príklad iným krajinám a to konkrétne v tom, že aj malé krajiny ako my vedia zaviesť v tomto rezorte správnu stratégiu a sústrediť sa na zlepšovanie celého systému.

Oproti roku 2016 sme si ale poriadne polepšili, nakoľko pred rokom sme skončili na 23. mieste. Súčasťou rebríčka bolo zisťovanie viacerých faktorov ako napríklad kvalita starostlivosti, ale aj úmrtnosť novorodencov, percento vyliečených ľudí a podobne. Aj keď sa hodnotenie robilo na základe komplexnej analýzy, Slováci tomuto úspechu len ťažko uveria a najdôležitejšie sú pre nich skúsenosti z praxe.

Zdroj: hnonline.sk | Foto: pixabay