Informácia o schválení novely Zákonníka práce o 13. a 14. plate určite potešila množstvo Slovákov. Realita však nie je taká ružová, ako sa v začiatkoch zdalo. Platy navyše dostane len skupina zamestnancov, a to väčšinou pracujúcich v týchto odvetviach. 

Odsúhlasenie 13. a 14. platu nie je také ružové, ako sa na začiatku zdalo. K týmto peniazom sa totiž dostane len časť Slovákov, ostatní majú smolu. Dôvodom obmedzeného zvýhodnenia sú najmä prísne a komplikované podmienky, ktoré vláda stanovila firmám. Podľa odborníkov bude pre zamestnávateľov najväčším problémom to, že novela Zákonníka práce stanovuje pravidlo, kedy má byť 13. a 14. plat vyplatený minimálne vo výške priemerného mesačného zárobku zamestnanca. Väčšina firiem na Slovensku ale takúto sumu svojim zamestnancom dať nedokáže ani v prípade, že sú tieto bonusy oslobodené od daní a odvodov.

Tým sa nám tento okruh vyvolených poriadne zužuje a veľké zmeny sa tak na Slovensku konať nebudú. Podľa odborníkov je množstvo firiem vyplácajúcich zamestnancom nižšie 13. a 14. platy, niektoré dokonca tieto platy nevyplácajú vôbec a novela zákona ich k tomu ani neprinúti. Daný problém nedokážu prekročiť najmä menšie a chudobnejšie firmy, ktoré na bonusy pre zamestnancov nebudú mať peniaze. Zvýhodnenie by sa malo teda týkať bohatších firiem pôsobiacich najmä v oblastiach IT, finančných služieb, energetiky, telekomunikácií a podobne.

Ani finančná situácia spoločností však nie je zárukou toho, že pracovníci toto daňovo-odvodové zvýhodnenie dostanú. V niektorých prípadoch sa dokonca môžu dotknúť len zamestnancov z manažmentu, nie obyčajných zamestnancov.

Zdroj: tvnoviny.sk | Foto: pixabay

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.