Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) podporí Európsky týždeň mobility mimoriadnymi zľavami vo výške 50% v období od 18. do 22. septembra 2017. V týchto dňoch zvezie za polovicu cestujúcich v 2. triede na všetkých vnútroštátnych trasách prímestských a regionálnych vlakov kategórie Os a REX, čo predstavuje 1247 spojov denne.

Týždenne sa vo vlakoch uvedených kategórií prepraví takmer 1 milión cestujúcich. Z nich približne tri štvrtiny cestujú s rôznymi zľavami – či už z dôvodu vlastníctva predplatených traťových lístkov, alebo majú nárok na bezplatnú prepravu. ZSSK teraz pripravila mimoriadnu akciu pre ľudí, ktorí nemajú nárok na zľavu, čo sa týka približne 250-tisíc cestujúcich. Zľavnené lístky sa budú dať kúpiť okrem zákazníckych centier aj cez internet. V Tatrách na tatranskej elektrickej železnici a ozubnicovej železnici je možnosť využiť túto zľavu zakúpením zľavneného SMS lístka.

Európsky týždeň mobility sa koná už od roku 2002. Každý rok v termíne od 16. do 22. septembra je cieľom tejto akcie povzbudiť samosprávy, aby zaviedli a podporovali opatrenia udržateľnej mestskej mobility. Zároveň je toto podujatie výzvou pre všetkých obyvateľov, aby využívali na presun rôzne alternatívne spôsoby prepravy, ktoré nahrádzajú osobné motorové vozidlá, napríklad pešiu či bicyklovú prepravu, ale i mestskú hromadnú a verejnú dopravu. Témou Európskeho týždňa mobility 2017 je „Čistá, zdieľaná a inteligentná mobilita“.

„Vítam túto aktivitu a veľmi sa z nej teším. Vlaková doprava je v súčasnosti jedným z najekologickejších typov dopravy a naším cieľom je pritiahnuť cestujúcich, ktorí dnes vlakom nejazdia a ukázať im, že takéto cestovanie je pohodlné a spoľahlivé,“ povedal Árpád Érsek, minister dopravy a výstavby SR.

„Ide nám však najmä o tých, ktorí si myslia, že osobné auto je jedinou správnou voľbou. Radi by sme im ukázali, že to tak nemusí byť. Srdečne ich pozývame do našich vlakov. Európsky týždeň mobility preto vnímame ako možnosť odprezentovať vlaky ako pohodlnú a veľmi zelenú alternatívu k osobným autám,“ hovorí Patrik Horný, podpredseda predstavenstva a riaditeľ úseku ekonomiky a informačného manažmentu ZSSK.

Ďalšie tipy na zľavnené cestovanie:

  • zľavu poskytujeme vo výške 50 % z obyčajného jednorazového cestovného a z cestovného na tratiach Tatranských elektrických železníc,
  • akciu môže využiť každý cestujúci na území Slovenska bez ohľadu na vek alebo občianstvo,
  • ak máte nárok na vyššiu zľavu, môžete ju využiť aj počas Európskeho týždňa mobility,
  • v pokladnici prosím uveďte, že chcete cestovať osobným vlakom alebo regionálnym expresom,
  • v internetovom obchode si prosím vyberte typ cestujúceho “Týždeň MOB”,
  • lístky so zľavou sa začínajú predávať v prvý deň akcie – 18. septembra 2017,
  • zľavnené lístky je možné platiť aj Kreditným kontom vrátane čerpania bonusového kreditu,
  • lístky je možné vrátiť podľa štandardných podmienok,
  • polovičné cestovné uznávame aj pri zakúpení SMS na tratiach Štrba – Štrbské Pleso, Poprad-Tatry – Starý Smokovec – Štrbské Pleso, Starý Smokovec – Tatranská Lomnica a Tatranská Lomnica – Studený Potok – Poprad Tatry, zakúpte si zľavnený SMS lístok.

Zdroj: slovakrail.skFoto: sk.wikipedia.org