Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informoval prostredníctvom svojej webovej stránky 13. júna o stiahnutí lieku z úrovne distribučných spoločností a lekárni.

Ide o liek esenciálnej hypertenzie (vysokého krvného tlaku) u dospelých Tezeo HCT 80 mg/25 mg, tbl 28×80 mg/25 mg (blis.OPA/Al/PVC/Al) s číslom šarží: 2660316 a 2690316.

Ako uviedol ŠÚKL: “Dôvodom stiahnutia predmetných šarží lieku z trhu je nesúlad so špecifikáciou lieku v parametri – obsah liečiva (hydrochlorotiazid). V súvislosti s užívaním lieku Tezeo HCT 80 mg/25 mg, tbl 28×80 mg/25 mg (blis.OPA/Al/PVC/Al), neboli hlásené žiadne podozrenia na nežiaduce účinky lieku.”

Liek Tezeo je kombinácia dvoch liečiv telmisartanu a hydrochlorotiazidu v jednej tablete. Obe tieto liečivá pomáhajú kontrolovať vysoký krvný tlak. Telmisartan patrí do skupiny liekov nazývaných antagonisty receptora angiotenzínu II. Angiotenzín II je látka, ktorá sa vytvára v tele a zapríčiňuje zúženie  krvných ciev, preto sa tlak krvi zvyšuje. Telmisartan blokuje účinok angiotenzínu II, takže cievy sa uvoľnia a tlak krvi sa zníži. Hydrochlorotiazid patrí do skupiny liekov nazývaných tiazidové diuretiká spôsobujúce, že sa zvyšuje vylučovanie moču, čo vedie k zníženiu krvného tlaku.

Podľa informácií ŠÚKL nie je dostupnosť liečby týmto nariadením ohrozená. Pacienti majú na trhu k dispozícii iné šarže tohto lieku.

Zdroj: sukl.sk | Ilustračné foto: Facebook

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.