Šikľavá skala pri Matejovciach nad Hornádom

Mrazivé počasie posledných dní so sebou prináša aj unikátne prírodné výtvory. Ak si chcete pozrieť krásu zamrznutých vodopádov, nemusíte chodiť  do Vysokých Tatier či Slovenského raja.

Obyvateľom spišskej obce Matejovce nad Hornádom stačí doslova „zájsť za dedinu“ a nádherné ľadopády majú ako na dlani. Hovoríme o Šikľavej skale, ktorá v tomto ročnom období zamŕza a stáva sa čoraz navštevovanejšou nielen miestnymi obyvateľmi.

Šikľavá skala

Nachádza sa len dva kilometre od Matejoviec nad Hornádom a z druhej strany tri kilometre od Chraste nad Hornádom. Ako napovedá aj názov obcí, Šikľavá skala je v tesnej blízkosti rieky Hornád. Ľadopád na Šikľavej skale vytvára prameň, ktorý steká po mohutnej vápencovej skale do bývalého koryta Hornádu.

V lete môžeme na tomto mieste vidieť ako po skale steká nie veľmi výdatný, avšak široký vodopád. Ten v zime zamŕza a vytvára nádherné ľadové steny, stĺpy a cencúle. Výška vodopádu je približne 14 metrov a dĺžka až 25 metrov.

Šikľavá skala

K Šikľavej skale sa dostanete jednoducho z Matejoviec nad Hornádom za necelú pol hodinu. Trasa je nenáročná, vhodná aj pre rodiny s deťmi. Avšak dajte si pozor, v zime sa tu môže vytvoriť vrstva ľadu a môže sa šmýkať, takže si zvoľte pevnú obuv.

Šikľavá skalaAk sa už vyberiete na prechádzku k Šikľavej skale, v blízkosti Matejoviec nad Hornádom vám odporúčame navštíviť aj Markušovský skalný hríb, najkrajší a najznámejší hríbovitý skalný útvar na Slovensku (a údajne aj najväčší v celej Európe).

Zdroj: autor | Foto: autor, Jakub Ivančo |Video: Youtube