Mäso spracované po záruke a napadnuté salmonelózou! Takéto vážne podozrenie je dôsledkom veľkých podvodov na mäse, ktoré sa dováža do Európskej únie.

Brazilský mäsový škandál odštartoval veľké kontroly, ktoré sú zamerané na všetky živočíšne produkty vyrobené v Brazílii a predávajú sa na Slovensku. “Po zverejnení informácií o podvodoch s brazílskym mäsom začali naši veterinárni inšpektori okamžite konať. Potvrdzuje sa, že potraviny, ktoré precestovali tisícky kilometrov z tretích krajín, môžu niesť vážne riziko. Na Slovensku máme kvalitné potraviny, ktorých výroba podlieha podrobným kontrolám v rámci celého procesu. Apelujem na slovenských spotrebiteľov, aby sledovali krajinu pôvodu nakupovaných potravín,’’ uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR pre topky.sk.

Práve Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) prostredníctvom Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR (ŠVPS SR) začalo okamžite konať.

Maloobchody majú zákaz predaja brazílskeho mäsa a to až do vykonania laboratórnych vyšetrení!

kontrola masa
Ilustračné foto, zdroj: pixabay.com

Cielené kontroly budú až do odvolania monitorovať, či sa na slovenskom trhu nachádzajú produkty živočíšneho pôvodu vyrobené v Brazílii. Predmetom bude najmä ich odber na laboratórne vyšetrenie.

Akcia federálnej polície priniesla výsledky

Napriek tomu, že je Brazília najväčší svetový vývozca červeného mäsa a svoju produkciu vyváža do 150 krajín sveta, momentálna situácia je veľmi alarmujúca. Polícia v krajine uzavrela tri fabriky, ktoré roky predávali pokazené hovädzie a hydinové mäso. Výsledkom ďalších vyšetrovaní bolo obvinených viac ako 100 ľudí z korupcie a brania úplatkov. Pozastavilo sa 21 mraziarenských závodov a taktiež bolo obvinených 33 inšpektorov, ktorí povoľovali spracovanie mäsa po záruke a napadnuté salmonelózou!

Zdroj: topky.sk | Foto: pixabay ilustračné