Ilustračná foto

Ako sme už informovali, naše územie zasiahne počas nastávajúceho víkendu výrazná zmena počasia. Leto tak podľa odborníkov definitívne končí a čaká nás skutočná jeseň. 

Podľa aktuálnych predpovedí meteorológov by sa mala v  noci z nedele 23. septembra na pondelok prehnať západným Slovenskom dokonca víchrica.

“Počas víkendu sa začne prehlbovať v oblasti kanálu La Manche hlboká tlaková níž. Tá bude rýchlo potupovať cez Nemecko ďalej do vnútrozemia Európy a s ňou spojený výrazný studený front postúpi v priebehu noci na pondelok nad naše územie,” informuje meteoinfo.sk.

Tejto situácii však bude predchádzať jeden studený front, ktorý k nám dorazí v sobotu 22. septembra. Priniesť by mal oblačné až zamračené počasie s dažďom alebo prehánkami. Ojedinele sa môžu objaviť i búrky. “V porovnaní s piatkom sa ochladí aj o 10 °C a najvyššia teplota vystúpi zväčša na +13 až 18 °C, len na juhovýchode bude ešte teplejšie,” uvádza meteoinfo.sk.

Nedeľa 23. september bude počas dňa oblačná až zamračená s ojedinelými prehánkami. Oblačnosť sa môže počas dňa zmenšiť. Teploty sa budú pohybovať od +15 do +20 °C.

Predpovedné modely sa však zhodujú, že noc z nedele na pondelok bude poriadne divoká. “Od západu bude rýchlo postupovať studený front, na ktorom sa pravdepodobne sformuje výraznejšia a rýchlo postupujúca línia zrážok, ktorá prinesie aj búrky. Práve na tejto línii sa môžu vyskytnúť prudké nárazy vetra, ktoré podľa dnešných predpokladov na juhozápade a krajnom západe presiahnú 90 až 100 km/h., upozorňuje meteoinfo.sk.

zdroj: meteoinfo.sk, Predpokladané nárazy vetra v km/h počas noci z nedele na pondelok 24.9.2018 podľa modelu GFS. Najsilnejšíe nárazy vetra môžu byť namerané v okolí Bratislavy. Susednú Viedeň dokonca môže potrápiť orkán s nárazmi vetra až nad 125 km/h

Po prechode tohto frontu prenikne na naše územie vlhký a studený vzduch. Jeho prúdenie bude pokračovať aj v priebehu nového týždňa. Denné teploty by sa mali pohybovať v najteplejších lokalitách len na úrovní okolo  +15 °C.

Zdroj: meteoinfo.sk, ilustračná foto pixabay.com