zem

Dnes sa uskutoční už po druhýkrát najväčšia svetová kampaň na ochranu životného prostredia ,,Hodina Zeme’’. Do projektu sa zapojila aj Bratislava, ktorá presne o 20:30 na hodinu zhasne svetlá významných mestských dominánt, ale aj zapojených firiem, inštitúcií a domácností. ZAPOJTE SA AJ VY!

Cieľom projektu je inšpirovať ľudí k zodpovednejšiemu a šetrnejšiemu správaniu voči ,,matke prírode’’. Kampaň si získala srdcia mnohých Slovákov a podporilo ju tak vyše 40 slovenských miest, takmer 40 pamiatok, 80 organizácií a 25 škôl.

Nápad podporiť myšlienky ohľaduplného správania k našej planéte sa zrodila z dielne celosvetovej ochranárskej organizácie WWF (World Wide Fund for Nature). V uplynulých rokoch svetlá zhaslo až 9 z 10 najväčších veľkomiest sveta vrátane osvetlenia známych pamiatok ako Eiffelova veža, pyramídy v Gíze, či Times Square v New Yorku. V roku 2011 padol ďalší rekord, keď udalosť podporilo 135 krajín a po prvýkrát aj Slovensko.

Bratislava je hrdou súčasťou projektu

Hlavné mesto na počesť projektu pripravuje podujatie Hodina Zeme s bohatým sprievodným programom, ktorý sa začína o 18:00 na Primaciálnom námestí. Udalosť organizuje WWF Slovensko (Svetový fond na ochranu prírody) v spolupráci s Magistrátom hlavného mesta Slovenska. Súčasťou programu bude originálna bubnová šou, unikátny slovenský orchester Virtuoso a ohňová šou Dreamdancers. Návštevníci si môžu vybicyklovať energiu na svoju cuktovú vatu, taktiež si môžu vyrobiť vlastný lampášik z recyklovaných materiálov, či vyplniť kvíz Hodiny Zeme, v rámci ktorého si otestujú, či sa v kažodennom živote správajú ekologicky. Program bude sprevádzať člen skupiny Fragile Vilo Csontos.

“O pol deviatej večer  sa na symbolických 60 minút ponorí do tmy Bratislavský hrad, Prezidentský palác, Dóm Sv. Martina, Veža Starej radnice a ďalšie dominanty mesta rovnako ako množstvo pamiatok v takmer 180 krajinách sveta,” hovorí Helena Čárska, zástupkyňa WWF Slovensko pre hodinazeme.svetelneznecistenie.sk.

Tento rok akciu podporia aj významné slovenské pamiatky ako Bratislavský hrad, Dóm sv. Alžbety, Bojnický zámok, Trenčiansky hrad a mnohé ďalšie.

Projekt môžu podporiť už dnes od 20:30 do 21:30 všetky mestá symbolickým zhasnutím verejného osvetlenia, známe spoločnosti vypnutím svetiel vo verejných budovách, na reklamách a tiež každý jednotlivec u seba doma.

Zdroj: hodinazeme.svetelneznecistenie.sk | Foto: pixabay ilustračné | Video: youtube