Mladý novinár Ján Kuciak bol za svoju dobrú prácu terčom vyhrážok ľudí, ktorým nedal spávať. Redaktor Aktualít sa ich ale do posledného dňa nebál a dokonca verejne hovoril aj o tom, ako sa mu dotyční vyhrážajú. Polícia však za dlhé mesiace nič neurobila a všetko skončilo obrovskou tragédiou. Príspevok na profile Jána Kuciaka hovorí za všetko!

Vražda novinára Jána Kuciaka († 27) a jeho priateľky Martiny Kušnírovej šokovala celé Slovensko. Ľudia hľadajú odpovede na to, kto to urobil a prečo, no prvé výsledky sa dozvieme až po vyšetrovaní.

Polícia, ale aj celé Slovensko je presvedčené, že dôvodom smrti mladej dvojice je Kuciakova práca, vdaka ktorej odhaľoval podvody znepríjemňujúce život ľudom v tejto krajine. Ambiciózny človek plný odhodlania a schopností ničiť plány vysokopostaveným politikom a podnikateľom tak musel už od mladého veku čeliť vyhrážkam od osôb, ako je napríklad Marián Kočner. Ján na svojej sociálnej sieti uviedol, že sa mu Kočner dokonca neváhal vyhrážať cez telefón. Novinár bol ale natoľko transparentný a odvážny, že sa o vyhrážaní nebál hovoriť ani verejne. Veril totiž, že dozorné orgány tejto republiky ho dokážu ochrániť. No nestalo sa tak ani po tom, čo podal koncom septembra 2017 trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru za vyhrážanie.

Kedže polícia za 5 mesiacov nedokázala nič urobiť, situácia vyvrcholila až do takého štádia, že Jána Kuciaka aj s jeho priateľkou chladnokrvne zabili v ich rodinnom dome. Prečítajte si príspevok mladého novinára z 20. októbra 2017, ktorý zverejnil na svojom profile.

,,Dnes som si spomenul na pátranie Aliancie Fair Play. AFP zistila, že od podania trestného oznámenia na Generálnu prokuratúru ubehlo 28 dní, kým vec dostal vecne príslušný policajt a mohol začať konať. 

Zdalo sa to veľa, ale oni sa ešte prekonali. 

Ubehlo 44 dní, odkedy som podal na MK trestné oznámenie za vyhrážanie. A prípad zrejme ešte ani nemá konkrétny policajt.

Ako sa to stalo (aka milujem chronológie):

5. septembra sa mi Kočner v telefóne vyhrážal, okrem iného tým, že bude zbierať špinu na mňa aj moju rodinu a že dosiahne, že už nikdy nebudem písať.
6. septembra vyšiel článok na Aktuality.sk a ozvala sa mi hovorkyňa GP Jana Tökölyová. Bola milá a empatická, povedala, že ak chcem, mám prísť a podať trestné oznámenie.
7. septembra som aj na základe jej telefonátu podal trestné oznámenie na GP.
A odvtedy nič – len občasná pošta, že Generálna prokuratúra posunula vec na krajskú, že krajská posunula vec na okresnú a tak. Až do pondelka, pred dvomi týždňami, kedy mi volala policajtka z obvodu Staré mesto, že či môžem prísť, že by ma chcela dopočuť. Vravím si, že už bolo na čase.
11. októbra som došiel za pani policajtkou. Už vo dverách mi spomenula, že ďakuje, že som prišiel, ale že to možno bude o jednej otázke: kde som prijal hovor? Mala pravdu, skončili sme po jednej otázke. Vec vyšetrovať nemôže, lebo hovor som prijal v Ružinove. Posunie to teda miestne príslušným kolegom.

Dnes som si na pošte prevzal list. Vec presunuli. Z listu som sa dozvedel, že trestné oznámenie podal namiesto mňa nejaký Ján Kuruc. Milé od neho, nie?”

Zdroj/Foto: FB/Ján Kuciak