K sterilizácii došlo u rómskej ženy nevedomky. O zákroku sa totižto dozvedela až po pôrode. Spravodlivosť sa preto rozhodla žiadať v roku 2005, kedy sa obrátila na súd. A dočkala sa!

Nemalé finančné odškodnenie jej predsa priznali. V tomto smere ide o druhý prípad v našej krajine, kedy súdy vyhoveli v plnom rozsahu približne rovnakej žalobe. Rozhodnutie súdu doposiaľ právoplatné nie je.

K sterilizácii došlo u rómskej ženy v roku 1999 počas pôrodu druhého dieťaťa. Ten bol vedený cisárskym rezom. Personál nemocnice v Krompachoch ju však o tomto kroku neinformoval a žena na vykonanie sterilizácie nedala dokonca ani osobný súhlas. Túto nemilú správu sa dozvedela až po vykonaní zákroku. Žena sa obrátila teda v roku 2005 na súd v Spišskej Novej Vsi. O žalobe sa rozhodovalo opätovne a jeho rozsudky boli niekoľkokrát odvolacím súdom zrušené.

Vanda Durbáková, ktorá je právnou zástupkyňou poškodenej rómskej ženy oznámila, že rozhodnutie je v súlade s domácimi i medzinárodnými právnymi predpismi na ochranu ľudských práv.  Ako píšu noviny.sk„Je však alarmujúce, že domôcť sa spravodlivosti trvalo poškodenej žene také neuveriteľné množstvo rokov a že Okresný súd v Spišskej Novej Vsi dokázal za to obdobie vyprodukovať toľko nezákonných rozhodnutí. Dúfam, že aj aktuálne súdne rozhodnutie prispeje k lepšej ochrane ľudských práv zo strany slovenských súdov do budúcna,“ uviedla v stanovisku Poradne pre občianske a ľudské práva Durbáková.

Suma vo výške 16-tisíc eur bude poškodenej žene nakoniec vyplatená.

Zdroj: noviny.sk | Ilustračná foto: pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.