Každé mesto sa mení a vyvíja a Žilina v týchto zmenách nezaostáva. Ak ste naše mesto dlhšiu dobu nenavštívili, je možné, že by ste ho už ani nespoznali. Pripravili sme si pre vás päť najväčších zmien v Žiline, ktoré sa udiali za posledných desať rokov.

Nákupné centrá

Veľké nákupné centrá, v ktorých môžete pohodlne na jednom mieste nájsť všetko čo potrebujete, dnes hýbu svetom. Zaparkovať auto v podzemnej garáži, vybaviť si banku, poisťovňu, nákupy, obed aj kávičku je v dnešnom rýchlom životnom štýle na nezaplatenie. Ako prvé obchodné centrum v Žiline bolo otvorené Atrium Dubeň a to v roku 2001. Nasledovalo zábavno-obchodné centrum MAX v roku 2007 situované na sídlisku Solinky. Ďalej sa investori pustili do modernizácie centra mesta a tak sa veľké „obchoďáky“ objavili aj tam. Konkrétne ako prvý nám v centre vyrástol Aupark na námestí Ľudovíta Štúra v roku 2009 a v jeho tesnom závese sa na námestí Andreja Hlinku objavilo obchodné centrum Mirage. Tieto miesta ľudí rozdeľujú na dve skupiny – jedni ich milujú a druhí nenávidia. Ale jedna vec je istá. Všetci ich navštevujeme.

Cyklotrasy

Ekologický spôsob života, alternatívne zdroje energie, ale aj doprava, ktorá nezaťažuje životné prostredne sú dnes jednoducho trendy. Jednou z najvyužívanejších druhov alternatívnej dopravy sa v poslednej dobe opäť  stala cyklistika. Svojou troškou jednoznačne prispel aj Peter Sagan, ktorý nás, ako náš rodák, významne inšpiroval. Cyklistika je ale dlhodobým trendom aj v zahraničí a aj keď možno Peťo urýchlil jeho nástup u nás, dve kolesá by sa skôr či neskôr stali aj slovenským trendom. V Žilinskom kraji máme doposiaľ 2 400 km značených cyklotrás a samospráva má vraj v tejto oblasti veľké plány. To, že sa na bicykli môžete pohodlne dostať takmer až do samého srdca mesta je samozrejmosťou. V okolí Žiliny sa ale nachádza niekoľko zaujímavých cyklomagistrál: Vážska cyklomagistrála má 40,9 km, prevýšenie 180/120 m a je označovaná ako rekreačná trasa. Ďalšou zaujímavou cyklotrasou je Kysucká cyklomagistrála, ktorá je dlhá 133 km, prevýšenie 2400/1790 m. Tá je však náročnejšia, patrí medzi tzv. EXPERT. Cyklotrasa, ktorú by si nemali nechaj ujsť najmä nadšenci športovej cyklistiky je takzvaná Turčianska cyklomagistrála dlhá 87,8 km.

Diaľnice

Témou číslo jedna na Slovensku sú už niekoľko rokov diaľnice a ich výstavba. Žilina pre svoju výbornú polohu bola oddávna pretkaná mnohými obchodnými cestami. Inak tomu nie je ani dnes. A tak sa výstavba diaľnic Žiliny dotýka vo veľkom. Je pravda, že Žilina potrebuje obchvat ako soľ. V súčasnosti vedie hlavný ťah prakticky priamo cez mesto, čo nenapomáha ani doprave v meste a pochopiteľne ani plynulosti dopravy na týchto trasách. Zo Žiliny do Bratislavy sa po diaľnici D1 dnes už dostanete (v podstate) bez problémov. Horšie je to však na opačný smer. Ale už aj na tom sa pracuje. Momentálne sú v okolí Žiliny vo výstavbe úseky:  D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala, D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka, D3 Svrčinovec – Skalité, D1 Hubová – Ivachnová a D3 Žilina-Strážov – Brodno. Ostáva nám len dúfať, že sa dokončenia diaľnice od Bratislavy po Košice dožijeme aj my, nielen naše vnúčatá.

Národná ulica

Každé mesto má ulicu, ktorá sa ľuďom vybaví hneď pri zmienke o danom meste. Aj Žilina má tú svoju. Národná ulica, alebo po našom „Masaryčka“, spája železničnú a autobusovú stanicu s centrom Žiliny, konkrétne s Hlinkovým námestím. Ako zvyšok mesta aj Národná ulica prechádza mnohými rekonštrukciami. Naposledy sa jej pozornosti dostalo v roku 2013, kedy prešla naozaj generálnou premenou. A áno, naša „Masaryčka“ to naozaj potrebovala. Pôvodná dlažba bola na ulicu položená ešte v roku 1992. Pozdĺž celej ulice boli pridané moderné lavičky a pribudlo aj nové osvetlenie a obnova zelene. No jednoducho, našu starú dobrú „Masaryčku“ by ste už nespoznali.

 

Budatínsky hrad a park

Jednou z najkrajších pamiatok v okolí Žiliny je určite Budatínsky hrad a k nemu neodmysliteľne patriaci park. Najmä ten prešiel rozsiahlou rekonštrukciou. Park je jedinečný kus krásnej zelene v blízkosti centra mesta, ktorý poskytuje obyvateľom miesto na zmysluplné využitie voľného času. V parku sú vybudované chodníky vhodné napríklad na beh. Návštevníci parku sa tiež môžu pozrieť na sútok dvoch riek – Kysuce a Váhu. V zámockej (hradnej) záhrade sa nachádza model plte aj s pltníkmi, ktorý má byť pripomienkou Budatínu ako významného centra pltníctva a to už od čias stredoveku.

Zdroj: zilina.sk | Foto: wikipedia.org | Video: Youtube

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.